Instytucje polskiego prawa konstytucyjnego

• Rok wydania: 2013
  • Wydanie: II
  • ISBN: 978-83-232-2592-8
  • Rodzaj oprawy: miękka, folia błyszcząca

Drugie, poprawione i rozbudowane, wydanie książki cieszącej się dużym zainteresowaniem zawiera usystematyzowaną analizę podstawowych zagadnień objętych programem przedmiotu „prawo konstytucyjne” i jest przeznaczone szczególnie dla studentów kierunków administracyjnych i prawno-ekonomicznych. Przedstawiono podstawowe pojęcia prawa konstytucyjnego, system źródeł prawa w Polsce, zasady ustrojowe, główne pojęcia i elementy statusu jednostki w państwie oraz system organów władzy publicznej, ich powoływanie, funkcje, kompetencje i organizację a także regulację stanów nadzwyczajnych. Zwięzły i klarowny sposób prezentacji omawianych zagadnień w połączeniu z nawiązaniem do aktualnych problemów wiążących się z omawianymi zagadnieniami sprawia, że pozycja ta może być przydatna wszystkim, którzy interesują się organizacją i funkcjonowaniem państwa w jego najbardziej fundamentalnym wymiarze oraz zasadami podległości obywatela władzy publicznej. Książka – obok zagadnień bardziej specjalistycznych – zawiera także zagadnienia wchodzące w zakres podstaw wiedzy obywatelskiej, przydatnych każdej osobie podlegającej władzy państwa polskiego. Należą do nich w szczególności kwestie takie, jak zasady podległości normom prawnym  i możliwości ich zakwestionowania, możliwości korzystania z praw  i wolności oraz warunki ich ograniczania, środki ochrony statusu prawnego jednostki przed naruszeniami zwłaszcza ze strony organów władzy publicznej. Dodatkowo podano uzupełniającą literaturę przedmiotu: ogólną i odnoszącą się do poszczególnych zagadnień, uwzględniając kompleksowość i aktualność ich treści, a także łatwość dostępu (internet).