ARS DIDACTICA. Księga jubileuszowa Profesor Haliny Zgółkowej

Katarzyna Czarnecka i Monika Grzelka (red.)

• Rok wydania: 2017
  • Seria: Filologia Polska nr 176
  • ISBN: 978-83-232-3187-5
  • Rodzaj oprawy: miękka, folia matowa

Uczymy innych i nas się naucza – instytucjonalnie, indywidualnie i pozasystemowo. Tom „Ars didactica” jest wynikiem naukowego namysłu 21 badaczy nad tym fenomenem. Rozpiętość publikacji wyznaczają hasła KTO – KOGO – CZEGO uczy, wokół których zbudowano poszczególne artykuły. Pomieściły się zatem tematy związane z uczeniem dzieci i uczeniem się przez dzieci, nauczaniem studentów, obcokrajowców, osób z dysfunkcjami, kształceniem sprawności gatunkowych, procesami komunikacyjnymi.

Sztuka uczenia wiąże się z wiedzą, kompetencjami kulturowymi oraz osobowościowymi, ale także – pomysłowością, kreatywnością i otwartością. Uczenie rozwija wszystkich uczestników procesów dydaktycznych. Triada UCZEŃ (STUDENT) – NAUCZYCIEL – MISTRZ to kolejne konteksty opracowane przez autorów, którzy przyjrzeli się modelom, wzorcom oraz indywidualnościom.

„Ars didactica” kierowana jest do wszystkich tych, którzy lubią uczyć, a w uczeniu siebie i innych dostrzegają przyjemność połączoną z pasją i w jakiejś mierze – z misją. Autorom towarzyszyło przekonanie, że uczestnictwo w dyskursie dydaktycznym to najważniejsza sfera akademickiej i pozauczelnianej działalności Profesor Haliny Zgółkowej, której tom jest dedykowany.