Modlitewnik Olbrachta Gasztołda kanclerza wielkiego litewskiego 1528 r.

Katarzyna Krzak-Weiss, Wiesław Wydra, Rafał Wójcik (red.), wstęp Wiesław Wydra

• Typ publikacji: reprint
  • Rok wydania: 2015
  • ISBN: 978-83232- 2774-8
  • Rodzaj oprawy: twarda, matowa

Nagroda

Nagroda w Konkursie na Najtrafniejszą Szatę Edytorską na XXII Wrocławskich Targach Książki Naukowej.

Nagroda w Konkursie FENIKS 2016 w kategorii „Edytorstwo”, XXII Targi Wydawców Katolickich

Książka zawiera faksymile modlitewnika Olbrachta Gasztołda (ok. 1480-1539), wielkiego kanclerza litewskiego. Rękopis powstał w 1528 roku w krakowskim warsztacie Stanisława Samostrzelnika, najwybitniejszego polskiego iluminatora 1. połowy XVI w. Należy do najcenniejszych i najpiękniejszych zabytków polskiego miniatorstwa książkowego. Jest też ważnym zabytkiem piśmiennictwa staropolskiego. Od dawna przechowywany w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Monachium, był dotąd znany tylko z czarno-białych reprodukcji kilku wybranych z niego kart. „Modlitewnik Olbrachta Gasztołda” jest pierwszą publikacją z serii Libri precationum illuminati Poloniae veteris. Facsimilia, która udostępnia w wiernej podobiźnie niezwykle ważne dla dziejów polskiej kultury, literatury, historii sztuki, dziejów duchowości i historii książki bogato iluminowane osobiste modlitewniki króla Zygmunta I Starego, królowej Bony oraz dwóch kanclerzy Rzeczypospolitej – Olbrachta Gasztołda i Krzysztofa Szydłowieckiego. Są to mało obecne w obiegu naukowym rękopisy polskie, trudno dostępne, gdyż większość znajduje się w zbiorach zagranicznych. Publikacja przygotowana w ramach projektu badawczego „W kręgu Stanisława Samostrzelnika. Edycje reprintowe modlitewników Jagiellonów oraz Olbrachta Gasztołda i Krzysztofa Szydłowieckiego”.

Przykładowe faksymile

Przykładowe faksymile w pliku pdf do pobrania tutaj