Barry Lyndon

• Seria: Klasyka Kina
  • ISBN: 83-232-1644-4
  • Rodzaj oprawy: miękka, foliowana
Publikacja dostępna w formie elektronicznej na

Opis

Seria Klasyka Kina popularyzuje najwybitniejsze dokonania filmu polskiego, a także ukazuje polską kinematografię w kontekście europejskiej i światowej sztuki filmowej. Walorem dodatkowym prezentowanej Serii Klasyka Kina jest równoległe przygotowywanie edycji polskiej i angielskiej.

Warto podkreślić oryginalność opracowania kolejnych tomików oraz ich monograficzny charakter. Każdy z nich zawiera bowiem pełny opis filmu, esej krytyczny wraz z dokładną filmografią i fotosami z filmu i planu zdjęciowego. Stanowią więc nie tylko atrakcyjną lekturę, ale także – ze względu na walory poznawcze i dydaktyczne – są bardzo przydatne dla studentów kierunków filmoznawstwa, sztuki wizualnej oraz szkół artystycznych etc. Kolejne tomiki serii projektowane jako popularne minimonografie – napisane zostały lekko, nienużąco i ze znawstwem przedmiotu. Otrzymały przy tym atrakcyjną, bogato ilustrowaną szatę graficzną.

Książki wchodzące w skład Serii Klasyka Kina przeznaczone są dla szerokiego kręgu czytelników: miłośników i koneserów filmu polskiego i europejskiego, a także ośrodków upowszechniania kultury filmowej.

Autor rozpoczyna fascynującą podróż poprzez labirynty arcydzieła Kubricka od scharakteryzowania twórczej metody reżysera, która zgodnie z jego bogato uargumentowanym wywodem - polega na świadomym zakłócaniu mimetycznego porządku świata przedstawionego na rzecz w pełni celowego kształtowania autonomii dzieła sztuki. Bogata kultura muzyczna autora książki oraz rozległa erudycja umożliwiły wszechstronne oświetlenie nader skomplikowanych związków muzyki i obrazu w tym filmie, opis i wyjaśnienie semantycznych, emocjonalnych i stylistycznych funkcji jego muzycznej dramaturgii i jej kunsztownego splotu z wątkami fabularno-tematycznymi.
Monografia jest wysoce oryginalną, odkrywczą i w pełni autorską propozycją lektury arcydzieła Kubricka.

• Podziękowania
  • Filmografia
    • ROZDZIAŁ 1. Metoda Kubricka
    • ROZDZIAŁ 2. Muzyka obrazów, obrazy muzyki
    • ROZDZIAŁ 3. Co jest tematem filmu?
    • ROZDZIAŁ4. Pojednanie, bunt i pojedynek
  • Epilog