Andrzej Munk (wersja angielska)

Marek Hendrykowski

• Tytuł (en): Andrzej Munk
  • Typ publikacji: Podręcznik, skrypt
  • Rok wydania: 2011
  • ISBN: 978-83-232-2270-5
  • Rodzaj oprawy: twarda, matowa
Publikacja dostępna w formie elektronicznej na

Opis

Seria Klasyka Kina popularyzuje najwybitniejsze dokonania filmu polskiego, a także ukazuje polską kinematografię w kontekście europejskiej i światowej sztuki filmowej. Walorem dodatkowym prezentowanej Serii Klasyka Kina jest równoległe przygotowywanie edycji polskiej i angielskiej.

Warto podkreślić oryginalność opracowania kolejnych tomików oraz ich monograficzny charakter. Każdy z nich zawiera bowiem pełny opis filmu, esej krytyczny wraz z dokładną filmografią i fotosami z filmu i planu zdjęciowego. Stanowią więc nie tylko atrakcyjną lekturę, ale także – ze względu na walory poznawcze i dydaktyczne – są bardzo przydatne dla studentów kierunków filmoznawstwa, sztuki wizualnej oraz szkół artystycznych etc. Kolejne tomiki serii projektowane jako popularne minimonografie – napisane zostały lekko, nienużąco i ze znawstwem przedmiotu. Otrzymały przy tym atrakcyjną, bogato ilustrowaną szatę graficzną.

Książki wchodzące w skład Serii Klasyka Kina przeznaczone są dla szerokiego kręgu czytelników: miłośników i koneserów filmu polskiego i europejskiego, a także ośrodków upowszechniania kultury filmowej.

Pierwsze syntetyczne opracowanie całokształtu działalności filmowej Andrzeja Munka, którego twórczość wzbudza coraz większe zainteresowanie w Polsce i na świecie. Książka ukazuje się w 90-lecie urodzin reżysera. W sposób przewodnikowy przedstawia aspekty twórczości filmowca: studia dotyczące dokumentalnych początków kariery reżyserskiej Andrzeja Munka, analizy filmów „Człowieka na torze”, „Eroiki”, „Zezowatego szczęścia”, niedokończonej „Pasażerki” oraz rys biograficzny z nieznanymi faktami z życia Munka i jego kompletną filmografię. Autor podkreśla ponadto znaczenie dorobku Munka dla historii filmu polskiego, idei kina autorskiego i społeczeństwa obywatelskiego. Książka dla filmoznawców, krytyków i wszystkich miłośników kina.

Contents

Shelved Ideas and Unfulfilled Film Projects

Films and TV Materials about Andrzej Munk

Rezenzja

RECENZJAw Tygodniku Powszechnym z 2011 r.

Więcej z tej kategorii: Barry Lyndon »